Jak AutoUncle wycenia samochody

Wycena AutoUncle opiera się na danych statystycznych, a nie ocenie ekspertów. Wszystko zależy od cen i informacji z obecnego rynku.

Proces wyceny składa się z trzech etapów:

  1. Skanowanie: Oferta jest skanowana w poszukiwaniu kluczowych danych
  2. Walidacja: Błędy zostają poprawione oraz braki uzupełnione
  3. Obliczenie: Cena jest obliczana na podstawie podobnych ofert sprzedaży.

1. Skanowanie

Ogłoszenie jest skanowane w celu znalezienia podstawowych informacji takich jak: rocznik, przebieg, wyposażenie. Przykladem może być informacja o klimatyzacji w pojeździe. Pomimo różnych form opisu wciąż będzie uwzględniona przez system i ujęta w oszacowanej cenie samochodu.

W ten sposób mamy pewność, że najważniejsze dane które maja wpływ na obliczanie ceny samochodu, są uwzględnione.

2. Walidacja

Walidacja polega na sprawdzeniu, czy zebrane informacje są realne. Na przykład, czy przebieg samochodu jest odpowiedni do wieku samochodu. Jednocześnie możemy dodać brakujące informacje - takie jak moc (KM), co bez wątpienia ma duży wpyw na cenę.

3. Obliczenie:

Ostatnim krokiem jest obliczenie ceny. Polega to na porównywaniu danych statystycznych samochodów na bazie parametrów takich jak cena, rocznik, przebieg itd. Ściśle rzecz biorąc, wszystkie samochody oceniane są na podstawie ok. 100 różnych zmiennych.

W jaki sposób ustalany jest wpływ takich parametrów jak rok, przebieg oraz sprzęt?

W zasadzie Algorytm robi to samo co Ty, siedząc przed ekranem i porównując ceny, przebieg i wyposażenie różnych samochodów. Jedyna róznia polega na tym, że nasz algorytm robi to automatycznie, za Ciebie

Przykład:

Wyobraź sobie, że masz 20 identycznych samochodów - z wyjątkiem trzech rzeczy - różnią się one jedynie ceną, przebiegiem i rodzajem klimatyzacji'. Na diagramie poniżej przedstawionych jest 10 samochodów, które wyposażone są w klimatyzację (niebieskie) i 10 bez klimatyzacji (czerwone). Z wykresu możemy odczytać dwie rzeczy: po pierwsze, istnieje korelacja między ceną i przebiegiem- im większy przebieg, tym niższa cena. Po drugie, widzimy, że samochody z klimatyzacją (niebieskie) mają zazwyczaj wyższą cenę niż samochody bez klimatyzacji (czerwone). Różnica między niebieską i czerwoną linią wskazuje różnicę w cenie, powstałą w związku z różnym wyposażeniem samochodów (klimatyzacja).

Podsumowując, algorytm AutoScore działa dokładnie tak samo jak człowiek posługujący się własną logiką w celu porównania modeli, przebiegu, rocznika i wyposażenia. Główna różnica wynika z tego, że AutoUncle jest wstanie przeprowadzić takie porównanie na bazie wielu parametrów i dla tysięcy samochodów jednocześnie.

Algorytm AutoScore dokonuje tego, co staramy się zrobić sami - a mianowicie, uzyskać wgląd do cen, które oferuje rynek.